Wiemy, jak szukać oszczędności w budynkach

15 lipca 2022

Wszyscy z niepokojem patrzymy na galopujące ceny i zastanawiamy się jak zmniejszać ponoszone codziennie koszty. Jako firma zarządzająca nieruchomościami — Acresta dokłada wielu starań, aby szukać alternatywnych rozwiązań dla wspólnot mieszkaniowych, dających oszczędności naszym Klientom, a także mające pozytywny wpływ na środowisko.

Optymalizujemy poziom zużycia energii cieplnej i jej koszty

Poszukujemy rozwiązań dla wspólnot mieszkaniowych, które przynoszą realne oszczędności w różnych obszarach. Tym razem podjęliśmy działania w celu zwiększenia efektywności energii cieplnej i jednocześnie zmniejszenia jej zużycia. W jaki sposób?

Podjęliśmy czynności w zakresie pozyskania środków inwestycyjnych w celu wprowadzenia systemu efektywnego zarządzania energią cieplną, zwanego BES—Hubgrade. Dzięki temu wspólnoty, z jakimi współpracujemy, nie musiały ponosić własnych kosztów.

Zrobiliśmy to z myślą nie tylko o częściach wspólnych, zarządzanych przez nas budynków, ale także indywidualnych lokalach.

Czym jest BES—Hubgrade

BES (Building Energy Services—Hubgrade) to innowacyjny system monitorowania zużycia i zarządzania energią cieplną w budynku.

Dzięki stałej kontroli wielu parametrów, dokładnym pomiarom temperatur i skutecznej analizie pozyskanych danych, pozwala optymalizować pracę urządzeń grzewczych. Specjaliści Veoli obsługujący BES—Hubgrade, wykorzystując swoją wiedzę i doświadczenie na bieżąco, w zdalny sposób zarządzają pracą węzła cieplnego i czuwają nad jego prawidłowym działaniem. Wykorzystują do tego zaawansowane systemy techniczne, w tym wielopunktowy pomiar temperatur. Dzięki temu wspólnoty mieszkaniowe mogą liczyć na realne korzyści.

Podstawą do wprowadzenia systemu BES jest audyt

W firmie Acresta, za projekt wdrażania systemu BES odpowiedzialny jest Jarek Kowalski. Dzięki jego zaangażowaniu już 15 naszych budynków ma wykonany audyt energetyczny, który jest podstawą do realizacji BES. Aktualnie wykonywane są audyty na kolejnych obsługiwanych przez nas budynkach. We współpracy z naszą firmą, audyty wykonuje grupa Veolia, a w ich skład wchodzi analiza budynku, określającą profil zużycia energii cieplnej. Jest ona podstawą do przygotowania optymalnego planu oszczędności, przy jednoczesnym zapewnieniu komfortu i bez strat dla mieszkańców.

Korzyści systemu BES—Hubgrade

Wdrożenie systemu BES pozwala osiągnąć wiele korzyści, a wśród nich:

  • bezpieczeństwo dostawy ciepła i komfort cieplny w częściach wspólnych i lokalach indywidualnych;
  • niższe zużycie ciepła i poprawa wydajności urządzeń w węźle cieplnym, a co za tym idzie korzyści finansowe;
  • korzyści dla środowiska, związane z ograniczeniem emisji gazów, dzięki optymalnemu zużyciu energii;
  • możliwość uzyskania środków w ramach tzw. Białych Certyfikatów.

BES—Hubgrade w Acreście

W Acreście dbamy o komfort mieszkańców w zarządzanych przez nas wspólnotach. Utrzymanie optymalnego ciepła, przy jednoczesnej obniżce kosztów ogrzewania jest dla nas priorytetem. Właśnie dlatego, razem z firmą Veolia podjęliśmy działania w kierunku wdrożenia systemu BES—Hubgrade. Ten projekt pozwala nam także ubiegać się o świadectwa efektywności energetycznej tzw. Białe Certyfikaty, dzięki którym mamy możliwość pozyskania dodatkowych środków finansowych na bieżące wydatki wspólnot.

Na obecną chwilę prognozowane średnie oszczędności są na poziomie ok. 10%, ale gorąco liczymy na więcej :-)

Optymalizacja zużycia energii i zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych czyni ten projekt przyjaznym dla środowiska, a realna obniżka, wynikająca z jego wdrożenia, jest dokumentowana w raportach, które przekazujemy naszym klientom. Dziękujemy Jarkowi za dotychczasowe wysiłki w kierunku wdrożenia BES w zarządzanych przez nas wspólnotach i wspieramy go w ich kontynuacji.